ניתוח מעקפים זעיר פולשני (MIDCAB)

MIDCAB (Minimally invasive direct coronary artery bypass surgery) הוא סוג של ניתוח מעקפים המבוצע בגישה חדשנית, שהיא פחות פולשנית מניתוח מעקפים קונבנציונלי (CABG – Coronary artery bypass graft surgery).

שני ההבדלים העיקריים בין MIDCAB ובין ניתוח מעקפים קונבנציונלי (CABG) הם:

  1. ניתוח מעקפים בלי פתיחה של בית החזה – MIDCAB מתבצע דרך חתך קטן בצד השמאלי של החזה (טורקוטומיה) באורך של 6-12 סנטימטרים, מול ניתוח המעקפים הקונבנציונלי הדורש חיתוך ופתיחה של עצם בית החזה (הסטרנום) לכל אורכה.
  2. ניתוח מעקפים בלב פועם – MIDCAB מבוצע ללא שימוש במכונת לב ריאה, כלומר על לב פועם, בניגוד לניתוח מעקפים קונבנציונלי המבוצע תוך שימוש במכונת לב ריאה על לב דומם (ניתוח לב פתוח).

ניתן להמליץ על השימוש ב-MIDCAB למטופלים עם מחלה כלילית חד כלית, הגורמת לחסימה או היצרות של העורק השמאלי-קדמי יורד (מערכת LAD). ניתוח זה אינו מתאים לכל מנותח לב והיכולת לבצע אותו תלויה הן במצבו הרפואי של החולה והן בשיקולים מקצועיים של הרופא המנתח כמו גם במיומנותו. ההחלטה על ביצוע הניתוח מתקבלת לאחר דיון משותף של הקרדיולוגים והכירורגים.

במקרים מסוימים הניתוח מתבצע כחלק מפעולה משולבת הכוללת בשלב הראשון את ניתוח המעקפים הזעיר פולשני ולאחר מכן שלב שני שבו מבוצעת הכנסה של תומכנים לעורקים נוספים על ידי שימוש בצינתור או החלפת מסתם אאורטלי בשיטת TAVI, TAP או TAX.

בדומה לניתוחי לב זעירים פולשניים אחרים, גם ניתוח MIDCAB מתאפיין ב-

  • זמן החלמה מהיר יותר
  • הפחתה של הסבל מכאבים
  • הפחתה בדימומים שלאחר ניתוח
  • קיצור השהות בבית החולים
  • אפשרות לחזור לתפקוד מלא תוך זמן קצר יותר
  • יתרון קוסמטי משמעותי

יתרון ייחודי לניתוח MIDCAB הוא ההמנעות משימוש במכונת הלב ריאה, מה שמאיין את כל הסיבוכים הפוטנציאליים הקשורים בשימוש בה.