ניתוח אבי העורקים

ניתוחי אבי העורקים (AORTA)

אבי העורקים זהו כלי הדם הגדול ביותר בגוף. קוטרו כ-3 ס"מ ותפקידו העיקרי הוא לספק דם לכל איברי הגוף. אבי העורקים מתחלק לחלק החזי ולחלק הבטני. החלק החזי יוצא מהחדר השמאלי של הלב מייד לאחר המסתם הווטני (האורטלי), מטפס לכוון הראש,  משם יוצאים ענפים המספקים את עורקי הצואר והידיים. בהמשך הוא יורד לכוון הבטן שם הופך לחלק הבטני שממנו יוצאים ענפים המספקים דם לאברי הבטן ובהמשך לשתי הרגליים.

ישנן מספר מחלות הפוגעות בו, העיקריות הן מפרצת (אנאוריזמה) ודיסקציה (קרע).

האנאוריזמה היא הרחבה של כל אבי העורקים או חלקו. לא תמיד ברורה הסיבה להרחבה אך בין גורמי הסיכון נמצאים יתר לחץ דם ממושך שאינו מטופל, מחלות מולדות הפוגעות במבנה דופן העורק, נזק לדופן העורק עקב טרשת העורקים וגורמים נוספים כמו סכרת, עישון, ועוד. אם הבעיה אינה מאובחנת בזמן, עלול אבי העורקים להמשיך ולגדול עד למצב של קרע מלא או חלקי (Dissecting Aneurysm) המהווה מצב של סכנת חיים מיידית.

דיסקציה של אבי העורקים עלול להגרם עקב חבלה קשה או נפילה מגובה רב וקיימת סכנת חיים מיידית וכך גם צריך להיות הטיפול.

לאחר שנעשתה אבחנה של אנאוריזמה יש לשקול האם יש אינדיקציה וניתוח ומתי. במידה והוחלט על ניתוח, הטיפול הכירורגי במפרצות או דיסקציות של האורטה הינו החלפת הקטע החולה בצנור סינטטי העשוי מדקרון שמהווה חומר אינרטי כלומר אינו משפיע על הגוף, אינו גורם לדחיה ואין צורך בנוגדי קרישה.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית על ידי מנתח לב מומחה. במהלכו מחובר ליבו של המטופל אל מכונת לב-ריאה, ונדום במהלך כל הפרוצדורה, עד לסיומה. המכונה מחליפה את תפקידו של הלב כמשאבה ואת תפקיד הריאות כמחמצנות, וכך ניתן לשמור על התפקוד התקין של הגוף.

בניתוח, כורתים את החלק החולה ומחליפים אותו בשתל דקרון. במידה וצריך להחליף גם את החלק של אבי העורקים שמוביל דם למוח, יש לקרר את טמפרטורת הגוף לכ 18-25 מעלות כדי להוריד את חילוף החומרים המוח ואז ניתן בביטחה להחליף את החלק החולה. במהלך שלב זה ניתן לספק דם למוח בשיטות אחרות בהתאם לצורך.

בתום השלב הזה מחממים בחזרה את טמפרטורת הגוף ובהדרגה מתנתקים ממכונת הלב-ריאה וסוגרים את בית החזה.

המהלך הצפוי לאחר הניתוח

מייד לאחר סיום הניתוח מועבר החולה ליחידה לטיפול נמרץ כשהוא מורדם ומונשם. במהלך הימים הראשונים שלאחר הניתוח ובהתאם לסוג הניתוח, ינותק החולה בהדרגה ממכשיר ההנשמה. לאחר שיתייצב מצבו יועבר למחלקה לניתוחי לב להמשך טיפול. לאחר שחרורו יעבור החולה להחלמה באחת ממחלקות ההחלמה בהתאם לבחירתו ולאישור קופת החולים בה הוא מבוטח.

חולה שמגיע בזמן לניתוח ולא מאוחר מדי מבחינה רפואית, חוזר לחיים רגילים ולשגרה לאחר תקופת ההחלמה, כולל לפעילות גופנית ללא מגבלות, לספורט, נסיעות לחו"ל ולשגרה מלאה. החולה יהיה במעקב לטווח ארוך אצל הקרדיולוגים מקבוצת קרדיוהיל ויוכל להתייעץ באופן פרטני על פי הצורך.

הרחבה על ההערכות לניתוח, ההרדמה, ההתאוששות והשיקום מניתוח אבי העורקים.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.