תיקון והחלפה של מסתם לבבי

המסתמים השונים בלב הם בעלי תפקוד חשוב ביותר – הם אלו שדואגים לכך שזרימת הדם בגופנו תתבצע כראוי ולכיוונים הנכונים על ידי ויסות הזרימה בחללי הלב עצמו ומחוצה לו. המסתמים נפתחים ונסגרים בכל פעימה של הלב, עם ההתכווצות והשחרור. פתיחתם וסגירתם של המסתמים בעת הוצאת והכנסת הדם מהלב, הם שיוצרים את קול פעימות הלב. בלב קיימים ארבעה מסתמים: המסתם האורטלי (האאורטלי), המסתם המיטרליהמסתם הטריקוספידלי והמסתם הפולמוני. כל פגיעה באחד מן המסתמים פירושה פגיעה בזרימת הדם התקינה בגוף. לכן, כל פגיעה כזאת עלולה להיות מסוכנת ויש לטפל בה בהקדם.

הבעיות השכיחות הגורמות לפגיעה בתפקודם של מסתמי הלב הן היצרויות ודליפות. היצרות במסתם מקשה על מנגנון הפתיחה והסגירה של המסתם, וכן פוגעת בזרימת הדם באופן תקין מן המסתם והחוצה לגוף. דליפה, לעומת זאת, היא מצב שבו עקב סגירה פגומה של המסתם דם מיותר דולף אל חלקים בלב, שהוא אינו אמור להגיע אליהם. בעקבות בעיות אלו עלולות להתעורר בעיות נוספות ולגרום למחלות לב כגון אי ספיקת לב – בשל תפקוד לא תקין של המסתם, הלב פועל ביתר מאמץ, והדבר גורם ללחץ מוגבר ובעקבות כך לסכנה לאי ספיקת לב.

דרכי תיקון והחלפה של מסתם לבבי

כיום רוב הרופאים ממליצים לנתח בעיות במסתמי הלב בשלבים מוקדמים, ולא לחכות עד להחמרה בסימפטומים של המטופל. יחד עם זאת, כמובן, כל מקרה נשקל לגופו בהתאם לתלונות המטופל, למחלות הרקע שלו, ולגילו. בשנים האחרונות, חלו התפתחויות טכנולוגיות בעולם הרפואי בעלות חשיבות רבה לנושא הטיפול במסתמי הלב. התפתחויות אלו מאפשרות ומסייעות לביצוע תיקונים במסתמים בטכניקות שונות ובאיכות גבוהה ביותר. מכשיר האקו, למשל, מוכנס דרך הוושט ומאפשר לכירורגים ולקרדיולוגים לאבחן את מהות הפגיעה במסתם, ולפיכך לקבוע מה נדרש לעשות בניתוח – לפני הניתוח, בזמן הניתוח ואחריו. גם חדרי ניתוח ההיברידיים הם חידוש מורכב, המאפשר עבודה משולבת של כירורג הלב בשיתוף עם קרדיולוג בתוך חדר הניתוח.

קיימות טכניקות שונות לתיקון מסתם לבבי, וכל אחת מהן ננקטת, כאמור, בהתאם למצב המטופל ובהתאם לאבחנת הרופא המטפל. במקרים מסוימים נדרש תיקון של העלה האחורי או הקדמי של המסתם כדי לשפר את תפקודו. במקרים אחרים ניתן לתפור באזור הפגוע במסתם, אם מדובר בדליפה. גם טבעת עשויה להוות תיקון משמעותי למסתם, שכן היא מצרה את בסיס המסתם ומונעת דליפות.

החלפת מסתם אף היא מתאפשרת כיום לביצוע בקלות יחסית בשל טכנולוגיות מתקדמות, וגם היא תישקל בכובד ראש כאלטרנטיבה התלויה במצבו של המטופל. יש מקרים שבהם מוחלף המסתם הפגוע בתותב מכאני, תוך שימור של המבנה הכללי מסביב. בטכניקות אלו נשמרת הצורה המקורית של החדר בלב, והן אינן גורמות להרחבתו שלא לצורך. במקרים אחרים, המסתם הפגוע מוחלף במסתם ביולוגי. המסתמים הביולוגים עשויים מרקמות אנושיות או מרקמות של בעלי חיים (כגון חזיר או פרה). טכניקה זאת מומלצת יותר בקרב חולים מבוגרים יחסית, שכן השימוש במסתם הביולוגי אינו דורש נטילה של נוגדי קרישה.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.