תיקון והחלפה של המסתם המיטרלי

המסתם המיטרלי

המסתם המיטרלי, הנקרא גם המסתם הדו-צניפי, ממוקם בצד שמאל של הלב בין העלייה השמאלית לחדר השמאלי. תפקידו של המסתם בין היתר הוא מניעה של זרימת הדם בחזרה מהחדר השמאלי לעלייה השמאלית. כמו המסתם האורטלי, גם המסתם המיטרלי פועל על ידי פתיחה וסגירה של מנגנון המסתם, העובד כתוצאה מלחץ המצטבר בפרוזדורי ובחדרי הלב. מנגנון זה מורכב מטבעת המסתם, שני עלים, שני מיתרים ושני שרירים, האחראים על החזקת עלי המסתם ומונעים את צניחתו בעת הפעלת הלחץ. שרירים אלו חשובים שכן, מאחר שהמסתם המיטרלי נמצא בצידו השמאלי של הלב, מופעל עליו יותר לחץ. לכל אחד ממרכיבי המנגנון במסתם המיטרלי ישנה חשיבות רבה, ובעיות רפואיות שונות עלולות לפגוע בתפקוד המסתם בעקבות פגיעה באחד מן המרכיבים הללו.

בעיות במסתם המיטרלי ותיקונן

ישנן מספר בעיות נפוצות היכולות לגרום לנזקים בתפקודו של המסתם המיטרלי. אחת מהן היא צניחת המסתם המיטרלי. במצב זה המסתם המיטרלי למעשה ‘צונח’ אל תוך העלייה השמאלית כתוצאה מעודף רקמות בעליו של המסתם. לעתים מצב זה אינו מוגדר כמחלה קלינית, ואינו דורש התערבות. במצבים אחרים טמונה סכנה בשל היותו של המסתם פגום ומעוות, ונדרשת התערבות כירורגית מוקדמת. מקרים של תיקון המסתם והחלפתו יבחנו בהתאם לחומרת המצב, ובהתאם למצבם הפיזי של העלים ושל המנגנון במסתם.

בעיה נוספת ושכיחה מאוד היא הצרת המסתם המיטרלי. במצבים שבהם ההיצרות לא פוגעות בתפקוד של החולה, ניתן לטפל באמצעות תרופות מקלות. במצבים חמורים יותר הדבר עלול להביא לתסמינים של בצקת ריאות ואי ספיקת לב. ניתן לתקן את הבעיה באמצעות הרחבת ההיצרות בעזרת בלון תוך כדי צנתור, או ניתוח שבו מתקנים את החלק הפגום במנגנון. לחולים אשר אינם מתאימים לביצוע ניתוחים לתיקון המסתם, מוצעת אפשרות של ניתוח להחלפת המסתם.

אי ספיקה מיטרלית ותיקונה

אי ספיקה מיטרלית במסתם המיטרלי עלולה להיגרם ממספר גורמים. גורם ראשון עלול להיות קרע במיתרים. במצב זה המסתם נראה תקין אך ישנו קרע במיתרים, בדרך כלל בעלה האחורי, דבר המוביל בסופו של דבר לזרימה לא נכונה של הדם לכיוון הלב, במקום החוצה לכיוון הגוף. זרימה הפוכה היא מסוכנת ולא רצויה, והיא עלולה לגרום לקוצר נשימה ולאי ספיקת לב. גורם שני לאי ספיקה מיטרלית יכול להיות גורם מולד שמקורו בהפרעה באיכות הרקמה. במצב זה, רקמת המטופל עוברת שינויים ועליה ומיתריה נראים גדולים מהרגיל. בעשורים החמישי והשישי לחיי המטופל, המיתרים מתחילים להיקרע, ועלי המסתם עלולים להתנפנף. כתוצאה מכך נוצר מצב שבו נפח הדם נכנס למעגל שלילי ומופיעים סימנים כגון קוצר נשימה במאמצים גדולים וקטנים. תיקון המצבים הללו יכול להתבצע בעזרת ניתוח לתיקון הבעיה במסתם, או בניתוח להחלפת המסתם. הבחירה באיזו דרך לנקוט תהיה החלטתו של הרופא המטפל, ובהתאם לתלונותיו של החולה, שכן לא כל החולים מתאימים לניתוח כזה. רק מנתח לב הבקיא בשיטות התיקון של המסתם המיטרלי יכול לבצע ניתוח כזה. יש לשקול היטב את העניין ולהתייעץ עם מומחים בתחום כדי לנסות ולפעול לתיקונו של המסתם המיטרלי, אם אפשר, על פני החלפתו.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.