תיקון והחלפה של המסתם הטריקוספידלי

המסתם הטריקוספידלי, הנקרא גם המסתם התלת צניפי, ממוקם בצד ימין של הלב בין העלייה הימנית לחדר הימני. בדומה למסתם המיטרלי, גם המסתם הטריקוספידלי פועל על ידי לחץ המצטבר בחלקו הימני של הלב בזמן ההתכווצות, והוא אחראי על זרימת הדם לכיוון החדר הימני. המסתם מפריד בין הפרוזדור הימני לבין החדר הימני. כמו המסתמים האחרים, גם מסתם זה פועל באופן אשר מונע זרימה של דם בכיוון הנגדי, כלומר מן החדר הימני לעלייה. המסתם הטריקוספידלי הוא בעל שלושה עלים, ושכיחותן של מחלות הלב שבהן הוא מעורב היא בסך הכול כ-5% מכלל המחלות הקשורות לבעיות במסתמים השונים בלב.

בעיות במסתם הטריקוספידלי

על אף שכיחותן הנמוכה, קיימות בעיות שונות העלולות להתעורר במסתם הטריקוספידלי, אשר אותם נהוג לחלק לשני סוגים. סוג ראשון הוא פגיעות מלידה, ואילו הסוג השני הוא פגיעות נרכשות. קיימים מספר מקרים שבהם מסווגים את הפגיעה לפגיעה נרכשת, למשל פגיעה אורגנית – בפגיעה מסוג זה המסתם פגוע עקב שילוב של פגיעות במסתמים האחרים, או לחילופין בשל זיהומים במחזור הדם. כמו כן, יכולה אף להיות פגיעה תפקודית שבה ישנה דליפה בשל הרחבת טבעת המסתם. מדובר בסיבה שכיחה ביותר לפגיעה במסתם הטריקוספידלי. בעיות חמורות יותר כגון היצרות של המסתם, הנובעת ממחלת לב קיימת, או אי ספיקה של המסתם ייבחנו בהתאם וברוב המקרים תידרש התערבות כירורגית.

תיקון המסתם והחלפתו

לאחר שאובחנו בעיות במסתם הדורשות ניתוח, סוג הניתוח ומידת מורכבותו יבחנו על ידי מומחים בתחום, ובהתאם לתלונת המטופל. הרופאים המטפלים בוחנים את ליקויו הבסיסי של המסתם, ובהתאם למידת האקוטיות שבפגיעה, בוחרים גישת ניתוח – האם לתקן או להחליף. ההליך השכיח יותר הנו תיקונו של המסתם, והוא ננקט כאשר ישנה הרחבה בטבעת המסתם. בניתוח מבוצעת למעשה הקטנה של קוטר הטבעת, ובכך תפקוד המסתם חוזר לקדמותו. במצבים מורכבים יותר, שבהם סובל החולה ממחלות לב קיימות, לא תמיד ניתן לתקן את המסתם בקלות, ולעתים נשקלת במקרים אלו החלפה כוללת של המסתם.

במקרים של היצרות במסתם, ניתן לבצע בניתוח הפרדות של עלי המסתם, או במקרים של היצרויות מתקדמות, להחליף את המסתם. חשוב לציין, כי גילוי מוקדם של הבעיה, עשוי למנוע ניתוחים מורכבים יותר. היצרויות בשלבים התחלתיים ניתן אף למתן באמצעות טיפול תרופתי. מומלץ לטפל בבעיה בעודה קטנה, ולא לחכות למצב מסוכן שבו הטיפול ייעשה לקשה ובעייתי.

ניתוחים שבהם מבוצע תיקון של המסתם הם בעלי רמת סיכון נמוכה, אלא אם הוא מבוצע במסגרת ניתוח לב אחר לשם טיפול בבעיה נוספת. לעתים קיימת סכנה של פגיעה במערכת ההולכה בלב, אך ניתן להתמודד עם הבעיה על ידי קוצב לב קבוע.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.