תיקון והחלפה של המסתם האורטלי

המסתם האורטלי, הידוע בתור מסתם אבי העורקים, נמצא בחדר השמאלי של הלב. המסתם האורטלי נפתח בזמן התכווצות הלב, הנקראת סיסטולה, כדי לאפשר זרימה של הדם לכיוון הגוף, ונסגר בסיום ההתכווצות הנקראת דיאסטולה. באופן זה הוא מונע חזרה של דם אחורה לכיוון החדר השמאלי בלב. צורתו של המסתם האורטלי היא עגולה וכוללת שלושה עלים. העלים נצמדים זה לזה במצב סגור ונפרדים זה מזה במצב פתוח. למעשה, פעולתו של המסתם האורטלי היא כפעולתו של צמצם במצלמה.

בעיות במסתם האורטלי

אחת הבעיות המוכרות כשמדובר על מחלות לב היא היצרות. גם במסתם האורטלי, כמו גם במסתמים האחרים, קיים חשש להיצרות אשר תקשה על זרימת הדם באופן תקין. כמו כן, יכולות להיווצר בעיות הגורמות לדליפה, ההפך מהיצרות. חלק מן המחלות נרכשות, וחלקן מולדות, אך בשני המקרים חובה לטפל בהן.

הסיבה העיקרית לבעיות במסתם האורטלי היא היצרותו והסתיידותו של המסתם כתוצאה מעלייה בגיל. כאשר ישנה היצרות במסתם, נוצר קושי לדחוף את הדם קדימה וכתוצאה מכך נוצר לחץ על החדר השמאלי ומצב של עודף נפח בלב. במקרים אחרים, חלק מהאוכלוסייה סובל ממום מולד שבגינו חסר עלה אחד במסתם, ולכן נפגע תפקודו.

תיקון המסתם והחלפתו

תיקון המסתם והחלפתו מבוצעים בהתאם להחלטת הרופא המטפל, וכן בהתאם לתלונות החולה. תיקון המסתם או החלפתו במצבים של היצרות, דליפות או בעיות רפואיות אחרות הוא הכרחי ביותר, מאחר שבעיה במסתמי הלב פירושה פגיעה בזרימת הדם התקינה בגוף ובאספקתו, וכן פגיעה בתפקודו של הלב. החלפה ותיקון של מסתמים נחשבים לניתוחים שכיחים ביותר, ולרוב הם מבוצעים בניתוח מסוג 'לב פתוח' או בניתוח זעיר פולשני.

לעתים ניתן לטפל במחלת המסתם על ידי מתן טיפול תרופתי המסוגל למתן את המצב, אך עם ההחמרה במחלת המסתם נדרשת התערבות כירורגית, הכוללת תיקון מורכב יותר או החלפה כוללת של המסתם. חשוב לדעת כי כיום הרופאים ממליצים לא להמתין להחמרה אקוטית במחלה אלא לטפל בבעיה בעודה קטנה יותר ולבצע ניתוח מתקן אשר יקל על המצב. בשל התפתחות הטכנולוגיה בעולם הרפואה, ניתן כיום לבצע ניתוחים אלו באופן שגרתי ויעיל, עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד.

גם החלפת המסתם הנה פעולה אשר מתאפשרת בשנים האחרונות בקלות רבה יותר בעקבות התפתחות הטכנולוגיה. במקרים מסוימים ובחולים בהם הסיכון הניתוחי הוא גדול מאוד, החלפת המסתם יכולה להתבצע בצנתור, ללא צורך בפתיחת בית החזה, שבמסגרתה מוחלף המסתם הפגוע, במסתם חדש מלאכותי. אם במהלך הניתוח מתוכננות פעולות תיקון נוספות בלב, כמו למשל ביצוע מעקפים, בדרך כלל השיטה הנבחרת תהיה ניתוח לב פתוח ולא זעיר פולשנית. לאחר הניתוח יחוש החולה שיפור משמעותי בתפקוד הלב, וכן בתפקוד המסתם אשר היה פגום. דבר זה יביא כמובן לשיפור באיכות חייו של המטופל, וכן יאריך את תוחלת החיים שלו.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.