קשריות בריאה

נבדקים רבים מקבלים את פענוח בדיקת צילום בית החזה או בדיקת ה CT של הריאות, ומגלים תיאור של קשריות בריאות. זהו ממצא שכיח מאוד שעלול להלחיץ. אז אנא, קחו אויר, קראו את המידע המפורט כאן, והגיעו ליעוץ עם מומחה בתחום.

מהן קשריות בריאה?

קשריות בריאה, או נודולים, או nodules באנגלית, הם מבנים עגולים הנראים בשדות הריאות. קשר כזה הוא בעצם כדור בתלת מימד הנראה כעיגול בדו מימד של צילום, כעין חוט שנכרך סביב עצמו.

את הקשריות מזהים בצילומי רנטגן של בית החזה או בצילומי CT. הגודל של קשרית הוא עד 3 סמ. מבנה גדול יותר נקרא גוש.

האם זאת תופעה שכיחה או נדירה?

זהו ממצא שכיח מאוד בבדיקות CT – באוכלוסיה הכללית ניתן לזהות קשריות בריאה בשיעור של כ 10% מהצילומים. באוכלוסיה של מעשנים – שיעור של כ 25% מהבדיקות.

מה גורם להיווצרות קשריות?

למרות החשש הגדול שמדובר בגידול סרטני, רוב הקשריות אינן מסוכנות: קשריות בריאה עשויות להיות קשריות לימפה, או תהליך דלקתי זיהומי – למשל דלקת ריאות, או מספר רב של שנים לאחר שהיתה למטופל שחפת. אפשרי גם למצוא קשריות מתהליך דלקתי לא זיהומי – למשל במחלות מפרקים או בסרקואידוזיס, או כתופעת לוואי של תרופות מסוימות. לעיתים כלי דם בריאה נראים כממצא עגול. לעיתים נראים כך תהליכים לא מסוכנים כמו המרטומה או קרצינואיד.

הקשר בין קשרית לסרטן ריאה:

לגבי האפשרות שקשרית הינה תהליך של סרטן שהחל בריאה, סרטן ריאה ראשוני, נדגיש שהסיכוי לכך קיים אך נמוך גם במעשנים: במחקר גדול מאוד נבדקו מטופלים שהם מעשנים כבדים או שעשנו עד לאחרונה. מעל ל 26,000 מהם עברו בדיקת CT של בית חזה פעם בשנה למשך שלוש שנים עוקבות.
ב-כרבע מהמקרים, מעל ל 6,000 בדיקות, זיהו ממצא המחייב התייחסות – ראו קשריות שכאלה – בריאות של הנבדקים. אולם יותר מ 98% מכלל הממצאים בנבדקים אלה, שהם אוכלוסיה בסיכון גבוה לפתח סרטן ריאה בשל עישון, היו של ממצאים שפירים, לא סרטניים ולא מסוכנים. רק במיעוט מהמקרים הקשרית היתה סרטנית.

קשרית שהיא סרטן בריאה נראית בדר"כ כממצא עגול שגבולותיו אינם חדים, עם כעין קרניים היוצאות מהמוקד העגול. בקשרית מסוכנת אין בדר"כ סימנים של הסתיידויות. קשריות כאלה עלולות להיות בכל חלק של הריאה, אך פחות נמצא אותן על מעטפת הריאה, קרום הריאה הנקרא פלאורה אלא בתוך הריאה עצמה.

יש גם קשריות שהן גרורות, שלוחות של גידול שמקורו מחוץ לריאה – מהשד, מהמעי או ערמונית למשל.

אז איך יודעים?

ההחלטה מה לעשות עם קשריות היא החלטה מקצועית שאינה פשוטה. פתרון קל אבל לא מעשי יהיה לבצע לכל הקשריות ביופסיה או להוציאן בניתוח. הדבר אינו פרקטי ועלול להיות מסוכן, עד כדי סכנת חיים רק מהתהליך של הביופסיה עצמה: ביופסיה של תהליך זיהומי שהוא לא מסוכן כשלעצמו, עלולה להסתיים בדימום מסיבי שהוא שמסכן את חיי הנבדק. לכן מומלץ להיוועץ עם מומחה המנוסה בתחום, כמו פרופ' אמיר און, ולהחליט אם מבצעים בירור כלשהוא לממצא זה או רק מעקב.

לקביעת תור התקשרו
077-7296686
או השאירו פרטים