צנתור טרשת עורקים פריפריאלית

רקע

מחלת טרשת עורקים פריפריאלית היא מחלה שמצרה את חלל כלי הדם מחוץ ללב. כשהטרשת מערבת את אבי העורקים (האורטה הבטנית) ועורקי רגליים, התוצאה היא הפרעת זרימה לרגליים. הדבר בא לידי ביטוי בהפרעת הליכה במרחקים קבועים (צליעה לסרוגין).

אבחנה

האבחנה נעשית על ידי מספר בדיקות:

  1. בדיקת דפקים – העדר דפקים או דפקים חלשים ברגליים.
  2. דופלר עורקי רגליים במנוחה ומאמץ.
  3. יש מצבים בהם מומלץ להמשיך את הבירור עם CTA (בדיקת CT בה מזריקים חומר ניגוד לעורקים כדי לקבל את מפת העורקים וההפרעות בהם).

טיפול

לאחר אישור האבחנה יש להחליט על המשך טיפול תוך התחשבות בחולה ומחלות נלוות. במידה וההפרעה משפיעה באופן מהותי על איכות החיים, ולפי הבדיקות שבוצעו, ניתן לשקול צנתור – פעולה שבדרך כלל מתבצעת בהרדמה מקומית. במסגרת הצנתור מרחיבים היצרויות וחסימות בכלי הדם בשיטת "OVER THE WIRE", בה סטנטים ובלונים מועברים על מוליך שמוכנס לתוך כלי הדם (תחת שיקוף).

במידה והחולה לא מתאים לטיפול בצנתור יש אפשרות לשקול המשך התערבות בניתוח מעקפים של הטרשת, או בטיפול משולב צנתור וניתוח, שיכול לתת פתרון פחות פולשני.

מהלך האשפוז

לאחר הערכה של בדיקות הדם ובדיקות הדמיה, החולה מתקבל לילה קודם או ביום הפעולה. משך הפעולה עומד בממוצע על שעתיים עד שלוש שעות, אך תלוי כמובן במצב החולה. לאחר הפעולה החולה נשאר זמן קצר בחדר התאוששות, ומעביר לילה נוסף במחלקה להשגחה.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ וניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.