פנאומוטורקס ("חזה אוויר")

המסתם המיטרלי

פנאומוטורקס ("חזה אוויר")

כניסת האוויר לתוך חלל בית החזה (חלל הצדר) מסוכנת מאד לריאות ועלולה לגרום להתמוטטות שלהן ובמקרים מסוימים אף לסכן חיים. מהם התסמינים של פנאומטורקס, מי נמצא בקבוצות סיכון וכיצד מצלמת וידאו קטנה יכולה לא רק להציל לכם את החיים אלא גם לקצר בהרבה את תהליך ההחלמה לאחר הניתוח?

כשהאוויר נכנס בין הריאות לדופן בית החזה, הלחץ יכול לגרום להתמוטטות מלאה או חלקית של ריאה. כשזה קורה, עדיין אפשר לקחת אוויר, אבל הריאה לא תוכל להתרחב יותר מדי. במקרים קלים, אפשר אפילו לא לשים לב, אבל אם אתם מרגישים קושי נשימתי, זה עלול אפילו לסכן חיים, ולכן חשוב בדחיפות לפנות לרופא, במיוחד אם אתם סובלים ממחלת ריאה.

תסמינים של פנאומטורקס

בנוסף לכאבים בחזה, שמתחילים ברוב המקרים בפתאומיות רבה וקוצר נשימה, ישנם עוד כמה תסמינים:

  • עייפות
  • נשימה שטחית
  • שיעול

אבחון פנאומוטורקס

לעתים אפשר לזהות "חזה אוויר" באמצעות תיפוף האצבעות על בית החזה. אם הצליל עמום, יש חשד לפנאומטורקס אבל צילום חזה פשוט הוא הכלי החשוב ביותר לאבחון.

הסיבות לפנאומטורקס

  • הסיבה השכיחה ביותר היא פיצוץ של בולוט קטנות שנמצאים בפסגה של הריאה, בעיקר אצל צעירים רזים וגבוהים מסיבה לא ברורה.
  • מחלת ריאות. אם קיים נזק לרקמת הריאה, היא נוטה להתמוטט. זה נכון במיוחד כשמדובר במחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD).
  • במקרה של פציעה. צלע סדוקה, פגיעה על ידי נשק קר או חם שיכולים לנקב ריאה. במקרים חמורים, האוויר שיוצא מהריאה לוחץ עליה וגם על הלב, מה שיכול להיות קטלני וללא ספק ראיתם מקרים כאלה לא פעם בסרטי פעולה.

הטיפול בפנאומטורקס

במקרים קלים יותר, הריאה משתקמת מעצמה. מטופלים מסוימים זקוקים למסכת חמצן כדי לסייע בכך ובהמשך להגיע למספר פגישות מעקב אצל הרופא, כולל בדיקת CT כדי לעקוב אחרי תהליך ההחלמה.

במקרים מסובכים יותר ייתכן ויהיה צורך בניתוח. אינדיקציות לניתוח הם כאשר יש אירוע חוזר, הריאה לא מתפשטת למרות הנקז עקב דלף אוויר גדול או קיים מכלה משמעותית בריאה. אנחנו ב-CardioHeal מבצעים את הטיפולים באמצעות VATS, טורקוסקופיה מונחית וידאו. מצלמת וידאו זעירה מוחדרת לחזה של המטופל דרך חתכים קטנים. המנתח מסוגל לראות את פעילות המכשירים שמוכנסים דרך חתכים אחרים לתוך בית החזה. באמצעות המכשירים מתבצעת גם שאיבת האוויר מבית החזה וגם הסרת הרקמות הפגועות, כדי להקל על הריאה.

יתרון של ניתוחי VATS – הקלה וקיצור משמעותיים של תהליך ההחלמה. ניתוחים אלה מתאימים גם לחולים מבוגרים שמתקשים לעמוד בניתוח בית חזה פתוח. מדובר בסוג ניתוח מאד נפוץ ריאה בזכות השימוש בטכנולוגיות מתקדמות שלא מסכנות את חייו של המטופל.