ניתוח מעקפים בלב פועם – OPCAB

מכונת לב-ריאה, המורכבת ממשאבה המזרימה דם אל כל הגוף וממחמצן המחליף את פעולת הריאות ומעשיר את הדם בחמצן, הייתה זו שאיפשרה את תחילת עידן ניתוחי המעקפים.

הדבר הביא ליצירת שדה ניתוחי נקי (אין זרימת דם באיזור) ויציב (הלב ב"מנוחה" ואינו פועם) – וכך יכלו המנתחים לעבוד באופן אופטימלי. חרף זאת, לחיבורו של מנותח למכונה ישנם סיבוכים ידועים, כמו תגובה דלקתית כללית או פגיעה כלייתית.

נסיונות לבצע מעקפים על לב פועם וללא מכונת לב-ריאה נעשו כבר לפני 20 שנה – אך לא תפסו תאוצה. רק לפני כ-10 שנים פותחו סוף סוף טכנולוגיות מתקדמות, שיחד עם מיומנות כירורגית גבוהה, הביאו את ה-OPCAB (כלומר: Off-pump Coronary Artery Bypass או ניתוח מעקפים לעורקי הלב ללא שימוש במכונת לב-ריאה) לשולחן הניתוחים כאופציה ממשית.

ביצוע ניתוח מעקפים בלב פועם הוא עדיין ניתוח שבו נדרש המנתח לפתוח את בית החזה של המנותח, אולם בניגוד לניתוח המעקפים המסורתי ("ניתוח לב פתוח"), כאן הלב ממשיך לפעום כסדרו כל מהלך הניתוח והחולה אינו מחובר כלל למכונת לב-ריאה.

במהלך הפרוצדורה נעשה שימוש במייצבי ואקום, המקבעים את האזור הלבבי שסמוך לעורק הכלילי המנותח. הקיבוע מפסיק את תנועתו של האזור, בלי להפריע לפעילותה התקינה של המשאבה שלנו – וכך המנתח יכול לבצע חיבור (השקה) של המעקף אל העורק הלבבי. סרטי הסטה ומכשיר אחיזה מאפשרים את הסטת הלב הפועם לחשיפת אזורים בחלקו האחורי והתחתון תוך שימור של פעולה תקינה של הלב.

ניתוח מעקפים בלב פועם איננו טכניקה ניתוחית שהמטופל יכול לבחור, כמו ניתוח בגישה פתוחה או זעיר-פולשנית (לפרוסקופית) – אלא שיפור טכנולוגי בטכניקת המעקפים, שמאפשרת לחולים מסויימים שבעבר הניתוח היה מסוכן במיוחד – לעבור אותו בפרופיל סיכונים רגיל. מעקפים בלב פועם היא טכניקה שמתאימה בייחוד לחולים שאבי העורקים (האאורטה) שלהם מסוייד וחולה. אצל חולים אלו, התחברות למכונת לב-ריאה דרך האאורטה תסכן אותם. זהו יתרונה העיקרי של השיטה.

להמשך: ביצוע מעקפים באמצעות עורקים במקום ורידים