ניתוח מסתמים

ניתוחי מסתמים מבוצעים על ידי מנתח לב לצורך תיקון או החלפה של מסתמים בלב, בהתאם לבעיה הרפואית הספציפית. משפחת ניתוחי המסתמים כוללת ניתוח לתיקון המסתם האאורטלי (שלפעמים נקרא גם המסתם האורטלי), ניתוח לתיקון המסתם המיטרלי וניתוח לתיקון המסתם הטריקוספידלי (תלת-צניפי), כמו גם ניתוח להחלפת המסתם האאורטלי, ניתוח להחלפת המסתם המיטרלי וניתוח להחלפת המסתם הטריקוספידלי.

באיזה מצב רפואי מחליפים או מתקנים מסתמים בלב?

הלב האנושי מכיל 4 מסתמים, שנפתחים ונסגרים לסירוגין, וכך מסייעים למשאבה האנושית שלנו לשמור על זרימת הדם בכיוון הנכון, מהחדר השמאלי של הלב אל אבי העורקים. המסתמים עלולים להישחק ותפקודם עלול להיפגע עם השנים בעקבות שורה של תהליכים כמו מומי לב מולדים, דלקת מפרקים הפוגעת בלב, זיהומים, פציעות, חולשה של הרקמה והסתיידות עקב הצטברות קלציום בגיל מבוגר. בעיות אלו גורמות לפגיעה בזרימת הדם התקינה בגופנו ולתפקוד לקוי של הלב כמשאבה. בשלב הראשון של מחלת המסתמים נוטלים החולים תרופות שמשפרות ומייצבות את מצבם, אולם בשלבים מתקדמים יותר נדרש, ברוב המקרים, ניתוח לתיקון המסתם או להחלפתו (בהתאם לאופי הבעיה וסוג המסתם), זאת משום שמחלת המסתמים עלולה לגרום לאי ספיקה לבבית, שיכולה להוביל גם למוות. לפני קבלת החלטה על ביצוע הניתוח, חשוב להתייעץ עם רופאי קרדיוהיל (כירורג לב וקרדיולוג) ולדון יחד איתם בסוגי הניתוחים השונים, וכן ביתרונות, בחסרונות ובסיכונים של כל אחד מהם עבור המטופל.

ניתוחי מסתמים

ניתוחים לתיקון ולהחלפת מסתמי הלב מתבצעים בהצלחה בעולם הרפואה כבר יותר מ-30 שנה, והם אחד מסוגי הניתוחים הנפוצים והשכיחים ביותר בישראל. חלק מניתוחי המסתם מתבצעים בחתך פתוח (הכולל את ניסור עצם בית החזה) ואילו אחרים יכולים להתבצע בכירורגיה לפרוסקופית (זעיר פולשנית, המבוצעת בחתך זעיר בין הצלעות בצד בית החזה), בייחוד ניתוחים להחלפת או תיקון המסתם האאורטלי (הוותני) והמסתם המיטרלי (הדו-צניפי). במהלך ניתוח לתיקון המסתם, ולאחר שהמנתח הגיע לאיזור הלב (בחתך זעיר-פולשני קטן או בגישה ישירה ופתוחה דרך בית החזה), הוא משתמש בכלי ניתוח מיוחדים, המאפשרים לו לתקן את הבעיה שהתגלתה במסתם, ולאפשר זרימת דם תקינה. במקרים שבהם לא ניתן לתקן את המסתם (תוך כדי הניתוח או בהחלטה על כך מראש), מוצא המסתם החולה ומושתל במקומו מסתם ביולוגי (מתרומת איברים, מלב חזיר או מלב פרה) או מסתם מכאני.

יתרונו של המסתם הביולוגי הוא בכך שאין צורך בנטילת תרופות נגד קרישה לטווח ארוך (קומדין) אך חסרונו הוא משך הזמן בו הוא מחזיק מעמד עד הזמן שיש להחליף אותו או להכניס בתוכו מסתם חדש (בין 8 ל 15 שנים). המסתם הביולוגי מתאים יותר לחולים יותר מבוגרים או חולים העוסקים בפעילות גופנית ומעדיפים לא ליטול קומדין.

יתרונו של המסתם המכאני הוא משך הזמן בו הוא מחזיק מעמד עד שיש צורך בהתערבות נוספת (לעיתים שנים רבות) אך החסרון שבו הוא הצורך לקבל טיפול נוגד קרישה למשך כל החיים. מסתם זה מתאים יותר לחולים צעירים אך כל מקרה יש לשקול לגופו לאחר ייעוץ עם הרופא המנתח.

בשני המקרים, חולה שמגיע לניתוח בזמן ולא מאוחר מדי מבחינה רפואית יחזור לחיים רגילים, כולל פעילות גופנית מלאה, ספורט, טיולים בחו"ל ושגרת חיים רגילה.

להרחבות על:

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.