ניתוח לכריתת גושים במדיאסטינום

תיאור הניתוח

מדובר בניתוח לכריתת גושים בחלל המדיאסטינום – המיצר (בין הלב לעצם החזה). באיזור זה מופיעים מדי פעם גידולים שפירים או ממאירים שיכולים להגיע למימדים מאוד גדולים. בדרך כלל יש צורך בפתיחה קדמית של בית החזה על ידי ניסור עצם החזה כמו בניתוח לב פתוח. לאחר הוצאת הגוש העצם נסגרת ולאחר שישה שבועות יש ריפוי מלא כמו בכל שבר. ניתוחים אלה לא כואבים במיוחד וזמן האשפוז המוצע הינו ארבעה – חמישה ימים. לעיתים יש צורך בהשלמת טיפול ע"י כימותרפיה או הקרנות על פי התוצאות הפתולוגיות.

כריתת תימומה בחולי מיאסטניה גרביס

מיאסטניה גרביס (myasthenia gravis) היא תסמונת קלינית שביטוייה העיקריים הם התעייפות השרירים הרצוניים. מדובר במחלה אוטואימונית הנובעת ברוב המקרים מקשירת נוגדנים לקולטנים לאצטילכולין בצומת עצב-שריר.

עיקר הטיפול במיאסטניה גרביס הוא תרופתי והוא מנוהל ע"י נוירולוגים. לעתים מאובחנים אצל מטופלים עם מיאסטניה גרביס גידולים בבית החזה (מייצר, מדיאסטינום) מסוג תימומה (thymoma) – גידול בבלוטת התימוס. בחלק מהמקרים ובהתאם להמלצת הנוירולוג המטפל, על המטופל לעבור ניתוח כריתת תימומה או כריתת תימוס מוגדל (כאחד מהשלבים בטיפול במיאסטניה). ניתוח מסוג זה מבוצע על ידי כירורג חזה באמצעות טכנולוגיה רפואית מתקדמת – רובוט דה וינצ'י. הרובוט מופעל על ידי המנתח ומאפשר לו לבצע את הפעולות הכירורגיות בדיוק רב.

ניתוח כריתת גידולי מייצר בגישה רובוטית נקרא robotic thymectomy ומתבצע במטופלים עם גידולים מדיאסטינאליים (mediastinal tumors) שונים ובמטופלים הסובלים מהמחלה myasthenia gravis.

לפרטים נוספים ולתיאום התייעצות או ניתוח יש למלא את הטופס ליצירת קשר.