ניתוח בעורק התרדמה

המסתם המיטרלי

רקע

ניתוח Carotid Endarterectomy, ניתוח בעורק התרדמה, הוא ניתוח לסילוק מחלה טרשתית חסימתית בעורקי הצוואר – עורק התרדמה.

מהלב יוצא אבי העורקים בצורת קשת. מהקשת יוצאים ענפים המספקים דם למוח וידיים. היצרות או סתימה חלקית בעורקי צוואר נובעות מתהליך של הצטלקות מקומית. היצרות קשה עם הפרעת זרימה באחד מעורקי הצוואר יכולה להיות סיבה לאירוע מוחי. בעקבות הפרעת הזרימה מתלבשים קרישים קטנים על ההיצרות ויכולים לזרום לתוך המוח ולחסום עורק קטן ולגרום לאירוע מוחי.

ישנם סיבות שונות לאירוע מוחי. כאמור, אחת הסיבות היא היצרות בעורקי צוואר השולחת קרישים למוח. בחולים עם מחלת לב, סכרת, וגורמי סיכון לטרשת (עישון, יתר לחץ דם ויתר שומנים בדם), השכיחות של מחלה טרשתית בעורקי צוואר היא כ50%. בבדיקת דופלר עורקי צוואר ניתן לגלות את המחלה הזאת. המשך בירור כולל CT של המוח ולפעמים גם CTA קשת ועורקי צוואר, כדי להחליט על המשך טיפול והתערבות.

טיפול תרופתי במחלה בעורקי צוואר כולל אספירין או פלווקס. התערבות ניתוחית, ניתוחים בעורקי צוואר כטיפול מניעתי לאירוע מוחי, מתבצעת מזה 50 שנה ובשנות ה-90 הוכחה כמשמעותית למניעת אירוע בחולה סימפטומטי ובנוכחות היצרות קשה.

לאחר אירוע מוחי זמני או קבוע יש סיכון גבוה לאירוע חוזר בשבועות אחרי האירוע הראשון ולכן חשוב ההתערבות מהירה. יש גם אינדיקציות לניתוח בחולים עם היצרות קשה ללא מחלה פעילה (חולים צעירים, מחלה דו-צדדית ועוד).

מהלך הניתוח

הניתוח מבוצע בהרדמה אזורית או כללית ונמשך בממוצע כשעתיים. בזמן הניתוח מתבצעות פעולות כדי לשמור על זרימה טובה למוח בזמן ניקוי העורק. החולה מקבל תרופות לדילול הדם ואיזון של לחצי דם. לאחר סילוק המחלה, העורק נתפר ראשוני או עם תלאי להרחיבו.

סיכונים בניתוח

אחד הסיכונים בניתוח הוא אירוע מוחי. בחולים אסימפטומטיים הסיכון הוא פחות מ-1% ובחולים סימפטומטיים 2-4%. בלי ניתוח בחולים סימפטומטיים הסכנה לאירוע חוזר גדולה ומגיע עד ומעבר ל-20%.

סיכוניים משמעותיים נוספים: באחוזים נמוכים – סיבוך לבבי בחולים הידועים כסובלים ממחלת לב. יש צורך בהערכה ואישור קרדיאלית לפני ההתערבות הניתוחית.

תופעות שכיחות נוספות: שינוים בלחצי דם סביב הניתוח, שתף דם מקומי בצוואר.

החלמה וזמן אשפוז

בלילה לאחר הניתוח החולה ימצא בהשגחה בטיפול נמרץ. לאחר מכן הוא עולה למחלקה, יכול לרדת מהמיטה ומתפקד עצמאי. זמן האשפוז בבית החולים הוא בממוצע יומיים. לאחר מכן יש חזרה הדרגתית לפעילות שגרתית.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.