ניתוחי מעקפים בעורקים

ניתוחי מעקפים מבוצעים בעורקים ברמת חסימה גבוהה, כך שהשימוש בצנתר ובתומכנים אינו יעיל דיו כדי לאפשר זרימת דם איכותית. הניתוחים מבוצעים בכל עורקי הגוף, כאשר אופי הניתוח משתנה מעורק לעורק, מיקומו של העורק בגוף ורמת המורכבות של הטיפול בעורק עצמו. ניתוח המעקפים המסובך ביותר מבוצע בעורקים הכליליים המגיעים ישירות אל הלב ונמצאים במיקום הרגיש ביותר מבחינת גופו של החולה (ראו ניתוח מעקפים בלב). ניתוחי המעקפים האחרים מתבצעים באזורים אחרים בגוף כמו בגפיים ובמקומות נוספים.

ניתוח מעקפים בעורקים הפריפריאליים (עורקי הגפיים)

ניתוחי מעקפים בגפיים, המבוצעים על ידי מנתח כלי דם, נחשבים לפשוטים יותר ומסוכנים פחות בגלל מרחקם מרב המערכות הרגישות בגוף כמו הלב, המוח והאיברים הפנימיים בחלל הבטן או החזה. העורקים הפריפריאליים הכוללים את עורק המפשעה הראשי המגיע ישירות ללב, עורק הירך, העורק שמאחורי הברך ועורק הרגל התחתונה. ניתוח מעקפים בעורקים אלו מבוצע, בחלק גדול מהמקרים, תחת הרדמה מלאה, כאשר הרופא מבצע חתך מעל העורק הנגוע וסוגר אותו בשני האזורים בהם יבוצע המעקף.

עם נעילת העורק בלחצנים, הרופא נוטל כלי דם אחר מגוף החולה, בדרך כלל וריד מהרגל הנגדית, ותופר אותו למיקום בו מבוצע המעקף. עם סיום התפירה למקום המעקף מוחזרת זרימת הדם לאזור והרופא בודק את מהירות הזרימה ואיכות הזרימה לגפה הפגועה. בסיומו של הניתוח הרופא סוגר את החתכים שבוצעו להוצאת כלי הדם החלופי את והחתך באזור המעקף. במידה ויש צורך בכך הרופא יבצע יותר ממעקף אחד באותו ניתוח על פי אותו הליך.

הניתוח עצמו אורך בין 3-5 שעות בהתאם לצורכי החולה ומספר המעקפים הנדרשים. עם סיום הניתוח החולה מועבר לחדר התאוששות ומשם למחלקה לאשפוז בן כמה ימים לצורך בקרה והחלמה ראשונית מהניתוח. בסיום האשפוז החולה משוחרר לביתו ומטופל בדיאטה מיוחדת, פעילות גופנית וכמובן טיפול תרופתי שיוכתבו לו על ידי הרופא המנתח ואנשי הצוות המקצועי בבית החולים.

להמשך: אנדארטרקטומיה בעורקים הקרותידים