ניתוחי לב זעיר פולשניים

קיימים סוגים רבים של מחלות לב, רובן מסכנות חיים, גם אם מתחילות באופן תמים לכאורה וכדי לטפל בהן יש צורך בניתוח מורכב.

אי-ספיקת מסתם

כשהלב שלנו מזרים את הדם, זה חייב לקרות בכיוון אחד. המסתם המיטרלי הוא אחד מחלקי הלב שגורם לזה לקרות. המסתם המיטרלי ממוקם בין שניים מארבעת החללים של לב – העלייה השמאלית והחדר השמאלי. כשהמסתם פועל בצורה תקינה, הוא נפתח ומאפשר לדם לזרום מהעלייה ואז להיסגר בחזרה. לפעמים זה לא עובד כמו שצריך והדם זורם בחזרה לתוך העלייה של הלב. מצב זה נקרא אי-ספיקת המסתם המיטרלי (הצניפי).

אם יש לך אי-ספיקת המסתם המיטרלי זה יכול לגרום לעייפות מרובה וקוצר נשימה. ייתכנו בצקות בריאות וברגליים. אי ספיקת המסתם המיטרלי יכולה לגרום ללחץ דם גבוה והצטברות נוזלים בריאות. אם לא מטפלים בו בזמן, אי-ספיקת המסתם המיטרלי עלולה לגרום לכשל לבבי, שבץ או קרישי דם, בגלל שהלב לא מסוגל לספק מספיק דם לגוף שלך.

ישנם שני סוגים של אי-ספיקת המסתם המיטרלי – כרוני וחריף. הסוג הכרוני מתפתח לאט מאד ובהתחלה אפילו לא שמים לב לתסמינים, אך הם מחמירים ככל שעובר הזמן. הסוג החריף קורה מהר מאד, הוא עלול לסכן חיים ולכן חובה לנקוט באמצעים באופן דחוף – אחד מהם הוא ניתוח להחלפת המסתם.

סתימת עורקים

דמיינו את עצמכם נוהגים ברכב ומגלים שהדרך חסומה. רוב הסיכויים שתנסו לחפש דרכים חלופיות כדי להגיע ליעד. כשהדם זורם בעורקים ובוורידים שלנו, לפעמים הוא נתקל באזורי הסתיידות שמקשים על תנועתו. עם הזמן אזורים האלה גדלים ועלולים לסתום את כלי הדם לחלוטין. כדי ליצור עבור הדם דרך חלופית מתבצע ניתוח מעקפים.

שימוש בטכניקה זעיר-פולשנית בניתוחי לב

בשנים האחרונות התפתחו מספר טכניקות חדשניות לביצוע ניתוחי לב מורכבים בשיטה זעיר-פולשניים. ניתוחי לב סטנדרטיים מתבצעים באמצעות פתיחת חזה מלאה קדמית והטכנולוגיות החדשות מאפשרות ביצוע ניתוח בחתכים קטנים מאד בבית החזה.

ניתן לבצע תיקון המסתם המיטרלי בניתוח זעיר-פולשני דרך חתך קטן בצד ימין של בית החזה בעזרת מצלמת תלת-ממד והמכשירים המיוחדים המאפשרים גישה למסתם המיטרלי מרחוק. ניתוח זה מושלם מבחינה קוסמטית, מאחר וחתך הוא מתחת לשד הימני. ההחלמה מהירה והשיבה לעבודה מהירה מאד.

זאת ועוד הניתוחים האלה מבוצעים עם אחוזי הצלחה גבוהים והתוצאות מצוינות, כמו כן, ניתן לבצע גם המסתם האאורטלי בשיטה זעיר-פולשנית. במקום לעשות חתך מלא של עצם בית החזה, ניתן לבצע חתך קטן בין הצלעות בקדמת החזה ודרך החתך הזה לבצע את פתיחת אבי העורקים והחלפת המסתם האאורטלי המסוים.

יש לציין ששיטה זו שונה מהחלפת המסתם בעזרת הצנתור, כי מוציאים את המסתם המצויד הישן ומשתילים את המסתם החדש וזה מקטין את הסיכוי לבעיות אחרי הניתוח. התוצאות של ניתוח זה מצוינות, הניתוח נמצא בטוח מאד והתוצאות לטווח ארוך מצוינות.

ניתן לבצע בשיטה זו גם ניתוחי מעקפים, במיוחד אם יש צורך לבצע מעקף לעורק הקדמי היורד. במקום לפתוח את בית החזה, עושים חתך בין צלעי, דרך החתך הזה ומשיקים אותו עם העורק הפנימי היורד.

הטכניקה הזו מתאימה גם לניתוחים היברידיים – חלק מהניתוח מבוצע בטכנולוגיה זעיר-פולשנית וחלק נוסף יבצוע על ידי צנתור. לצורך ביצוע פעולה זו יש צורך בסט אפ של חדר היברידי – ניתוחים כאלה מבוצעים בשגרה בבית חולים “שיבא” וב-“אסותא” ויש להם ניסיון רב מאד גם בתיקון המסתם המיטרלי וגם בהחלפות של המסתם האורטלי וגם ניתוחי מעקפים בגישה ההיברידית. אנחנו מאמינים שתוך חודשים ספורים ניתן יהיה לבצע חלק מהניתוחים האלה בעזרת רובוט”.

ניתוח לב מסורתי מבוצע תוך פתיחה מלאה של בית החזה, הכרוכה בניסור עצם בית החזה, ושימוש במכונת לב ריאה (ניתוח לב פתוח), המאפשרת לעצור את פעילות שריר הלב. בכך מתאפשרת למנתח גישה נוחה ללב וסביבתו והוא יכול לבצע מגוון פעולות כגון תיקון או החלפה של מסתם, השתלת כלי דם לעקיפת חסימות בעורקים הכליליים, טיפול בבעיות באבי העורקים ועוד.

עם התפתחות התחום של ניתוחים זעיר פולשניים (Minimal invasive surgeries), תחום ניתוחי הלב הזעיר פולשניים הולך ומועשר בעוד ועוד פרוצדורות ניתוחיות שניתן לבצע בטכניקה זאת, תוך קבלת תוצאות רפואיות טובות ותוצאות אסטתיות משופרות. בניתוח לב זעיר פולשני, החתך (או החתכים) דרכו המנתח מבצע את הניתוח קטן הרבה יותר מזה שבניתוח המסורתי ויכול לכלול פתיחה חלקית של בית החזה, חתך בין הצלעות מהצד או חתך מתחת לאיזור השד. מעבר ליתרון האסטתי, הקטנת איזור החתך מקצרת את זמן ההחלמה ומקטינה את החשיפה לזיהומים.

ניתוח לב זעיר פולשני יכול להעשות בשיטת לב פתוח, כלומר תוך שימוש במשאבת לב ריאה, או בלב פועם, כלומר ללא שימוש במשאבה. לעיתים נעשה שימוש במצלמת וידאו, שמוחדרת לגוף ומספקת למנתח משוב ויזואלי, ובציוד אנדוסקופי אחר. בניתוחים חדשניים במיוחד הניתוח נעשה תוך שימוש בזרוע רובוטית כשלמעשה המנתח מפעיל באופן מדוייק את זרוע הרובוט מעמדת השליטה. במקביל מפותחים עזרים שונים לתיקון בעיות בלב שניתנים לשימוש נוח בניתוחים זעיר פולשניים, כגון מסתם חליפי שאינו דורש תפירה (Sutureless valve) או מיתרים מלאכותיים למסתם המיטרלי.

דוגמאות לניתוחי לב שניתנים לביצוע בשיטה זעיר פולשנית כוללות:

  • Mini AVR – ניתוח זעיר פולשני להחלפת המסתם האאורטלי בפתיחה חלקית או חתך צידי
  • Heart Port MVR – ניתוח זעיר פולשני להחלפת המסתם המיטרלי תוך שימוש במערכת וידאו אנדוסקופית
  • Mini TVR – ניתוח זעיר פולשני לתיקון או החלפה של המסתם הטריקוספידלי
  • MIDCAB – ניתוח מעקפים זעיר פולשני בלב פועם
  • NEOCORD – השתלה מיתרים מלאכותיים על המסתם המיטרלי דרך קודקוד הלב
  • Robotic Surgery – ביצוע ניתוח זעיר פולשני על ידי זרועות רובוטיות דרך חתכים זעירים

חשוב לציין כי הניתוחים הזעיר פולשניים אינם מתאימים לכל מנותח לב והיכולת לבצע אותם תלויה במצבו הרפואי הפרטני של החולה, היקף הניתוח הנדרש, ההתוויות הרפואיות לניתוח לב זעיר פולשני וכמובן מיומנות המנתח.