בית החולים אסותא

קומה 1, הברזל 20, תל אביב 69710

077-7296686

קומה 1, הברזל 20, תל אביב 69710

info@cardioheal.co.il

קומה 1, הברזל 20, תל אביב

ניתוחי לב זעיר פולשניים

ניתוח לב מסורתי מבוצע תוך פתיחה מלאה של בית החזה, הכרוכה בניסור עצם בית החזה, ושימוש במכונת לב ריאה (ניתוח לב פתוח), המאפשרת לעצור את פעילות שריר הלב. בכך מתאפשרת למנתח גישה נוחה ללב וסביבתו והוא יכול לבצע מגוון פעולות כגון תיקון או החלפה של מסתם, השתלת כלי דם לעקיפת חסימות בעורקים הכליליים, טיפול בבעיות באבי העורקים ועוד.

עם התפתחות התחום של ניתוחים זעיר פולשניים (Minimal invasive surgeries), תחום ניתוחי הלב הזעיר פולשניים הולך ומועשר בעוד ועוד פרוצדורות ניתוחיות שניתן לבצע בטכניקה זאת, תוך קבלת תוצאות רפואיות טובות ותוצאות אסטתיות משופרות. בניתוח לב זעיר פולשני, החתך (או החתכים) דרכו המנתח מבצע את הניתוח קטן הרבה יותר מזה שבניתוח המסורתי ויכול לכלול פתיחה חלקית של בית החזה, חתך בין הצלעות מהצד או חתך מתחת לאיזור השד. מעבר ליתרון האסטתי, הקטנת איזור החתך מקצרת את זמן ההחלמה ומקטינה את החשיפה לזיהומים.

ניתוח לב זעיר פולשני יכול להעשות בשיטת לב פתוח, כלומר תוך שימוש במשאבת לב ריאה, או בלב פועם, כלומר ללא שימוש במשאבה. לעיתים נעשה שימוש במצלמת וידאו, שמוחדרת לגוף ומספקת למנתח משוב ויזואלי, ובציוד אנדוסקופי אחר. בניתוחים חדשניים במיוחד הניתוח נעשה תוך שימוש בזרוע רובוטית כשלמעשה המנתח מפעיל באופן מדוייק את זרוע הרובוט מעמדת השליטה. במקביל מפותחים עזרים שונים לתיקון בעיות בלב שניתנים לשימוש נוח בניתוחים זעיר פולשניים, כגון מסתם חליפי שאינו דורש תפירה (Sutureless valve) או מיתרים מלאכותיים למסתם המיטרלי.

דוגמאות לניתוחי לב שניתנים לביצוע בשיטה זעיר פולשנית כוללות:

  • Mini AVR – ניתוח זעיר פולשני להחלפת המסתם האאורטלי בפתיחה חלקית או חתך צידי
  • Heart Port MVR – ניתוח זעיר פולשני להחלפת המסתם המיטרלי תוך שימוש במערכת וידאו אנדוסקופית
  • Mini TVR – ניתוח זעיר פולשני לתיקון או החלפה של המסתם הטריקוספידלי
  • MIDCAB – ניתוח מעקפים זעיר פולשני בלב פועם
  • NEOCORD – השתלה מיתרים מלאכותיים על המסתם המיטרלי דרך קודקוד הלב
  • Robotic Surgery – ביצוע ניתוח זעיר פולשני על ידי זרועות רובוטיות דרך חתכים זעירים

חשוב לציין כי הניתוחים הזעיר פולשניים אינם מתאימים לכל מנותח לב והיכולת לבצע אותם תלויה במצבו הרפואי הפרטני של החולה, היקף הניתוח הנדרש, ההתוויות הרפואיות לניתוח לב זעיר פולשני וכמובן מיומנות המנתח.

דילוג לתוכן