מחלות לב – ניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים בעורקים הכליליים (או בשמו המקוצר והנפוץ "ניתוח מעקפים"; בשפה המקצועית מוכר כ-CABG, כלומר coronary artery bypass grafting) מתבצע ברפואה בהצלחה מאז שנות ה-70. בישראל מבוצעים כ-3,000 ניתוחים כאלו מדי שנה. זהו פתרון ניתוחי שעשוי להתאים למי שסובל מטרשת של עורקי הלב (הנקראים לעתים גם "העורקים הכליליים" או "העורקים הקורונריים").

טרשת העורקים הכליליים (atherosclerosis) היא מחלה נפוצה מאוד בעולם המערבי, הגורמת להצטברות של שכבה שומנית (המכילה, בין היתר, כולסטרול, סידן ופסולת תאית) על דפנות העורקים המזינים את הלב – וגורמת להם להיות יותר עבים, צרים ונוקשים (במקום שיהיו גמישים וחופשיים). אנשים שסובלים מרמות שומנים גבוהות בדם, יתר לחץ דם, סוכרת, השמנת יתר, עישון או נטייה גנטית, נמצאים בסיכון לפתח אותה.

בשלבים הראשונים של המחלה ניתן לטפל בה בהצלחה באמצעות שינוי הרגלי חיים (פעילות ספורטיבית סדירה, דיאטה מתאימה וכך הלאה) בתוספת טיפול תרופתי (כמו סטטינים להורדת ערכי הכולסטרול הרע ואספירין להפחתת קרישה). אולם כאשר המחלה מתקדמת ומחמירה – עולה מאוד הסיכון של המטופל להיצרות וסתימה של העורקים הכליליים. הדבר עלול לגרום להתקף לב, לשבץ מוחי ולמחלות כלי דם קטלניות אחרות.

ניתוח מעקפים נחשב ל"קו טיפולי שלישי" ואחרון (אחרי קו ראשון שכולל שינוי הרגלי חיים וטיפול שמרני בתרופות; וקו שני שהוא צנתור): לפיכך, כאשר מטופל מתבשר על כך שעליו לעבור ניתוח מעקפים – המשמעות היא שזהו הפתרון הרפואי היעיל והטוב ביותר לבעייתו, והניתוח הוא האופציה הטיפולית המיטבית במטרה להביא לריפויו ולהארכת חייו.

היעילות של ניתוח מעקפים לאורך זמן (הנמדדת במונחים של הפחתת התחלואה והקטנת התמותה) אינה מוטלת בספק, ונחשבת לטובה ביותר מכל החלופות האפשריות.

פרקים בהמשך: