מחלות לב – הלב הנשי

מחקרים וסקרים שונים מראים, כי נשים מפחדות הרבה יותר מסרטן השד – מאשר ממחלות לב. ובאמת, סרטן שד היא ברובה מחלה נשית (99% מהחולות הן נשים) ואילו מחלות לב והתקפי לב נתפסות כ"מחלה גברית", שכמעט ואין לה השפעה על נשים. בניגוד לכך, המציאות היא שמחלות לב וכלי דם הן היום גורם המוות מספר 1 בקרב נשים, ולמעשה יותר נשים מתות מהן – מאשר מכל מחלות הסרטן גם יחד.

יותר מכך: למרות שהלב עצמו זהה בשני המינים (אותו שריר, אותן עליות, אותם חדרים ואותם מסתמים) – מחלות הלב מתפתחות ובאות לידי ביטוי באופן אחר לגמרי אצל גברים ואצל נשים: כך, למשל, מחלות הלב מופיעות אצל נשים בממוצע 10 שנים מאוחר יותר מאשר אצל גברים; הסימפטומים של התקף לב שונים באופן דרמטי בין גברים ונשים במקרים רבים; יותר נשים מגברים מתות מהתקפי לב ומחלות לב כליליות; ואצל יותר נשים מגברים יש דום לב ומוות קרדיאלי פתאומי.

כיום קרדיולוגים מתחילים להבין שההבדלים הביולוגיים בין גברים לנשים הם משמעותיים מאוד, ובאים לידי ביטוי כמעט בכל מערכות הגוף. הדבר הזה מחייב תשומת לב שונה, בדיקות אחרות, טיפול שונה בזמן התקף לב ולאחריו, תרופות אחרות והשגחה אחרת. גם מהמטופלות נדרשים כיום הבנה מעמיקה יותר ושינוי בגישה: אין ספק בדבר חשיבותן של הבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן – אבל לא פחות חיוני מהן, להכיר את הסימפטומים של "התקף לב נשי" ואת גורמי הסיכון האופייניים לנשים ואפילו לטפל בהן מבעוד מועד.

פרקים בהמשך: