מומי לב במחיצה הבין-עלייתית

SECUNDUM ATRIAL SEPTAL DEFECT (ASD)

מום מולד נפוץ, אשר יכול להתגלות בילדות או בגיל המבוגר. לרוב, אם כי לא תמיד, פגמים גדולים יותר מתגלים בילדות ואילו פגמים קטנים יותר “חומקים” מאבחון ומתגלים רק בגיל מבוגר יותר. כתוצאה מהפגם במחיצה הבין-עלייתית נוצר מעבר של דם מהעלייה השמאלית, בה הדם נושא כמות גדולה של חמצן, לעליה הימנית, בה הדם נושא כמות נמוכה של חמצן. עם הזמן וכתוצאה ממעבר הדם (או “דלף”) המתמשך, הצד הימני של הלב גדל ותפקודו יורד. סיבוך אפשרי נוסף של מצב זה הינו מעבר של קרישי דם קטנים בכיוון ההפוך – כלומר מצד ימין של הלב לצד שמאל, מצב היכול לגרום לאירוע של אוטם מוחי (“שבץ מוח”) או אוטם באיברים אחרים.

המעקב מתבצע בעזרת בדיקות אקו לב רגילות וכן בדיקת אקו לב דרך הוושט. ברוב המוחלט של המקרים הטיפול הוא סגירה של הפגם, אשר נעשית כמעט תמיד בחדר הצנתורים- אלא אם כן מדובר בפגם גדול מאד המחייב סגירה בניתוח. האבחנה והאפשרויות הטיפוליות מוצגות למטופל, וההחלטה מתקבלת בשיתוף פעולה בין הצוות הרפואי למטופל ולמשפחתו. סגירת הפגם מקטינה את הצד הימני של הלב ומונעת אירועים מוחיים חוזרים שכתוצאה מעבר קריש דם בין מדורי הלב.

PATENT FORAMEN OVALE (PFO)

פתח קטנטן במחיצה הבין-עלייתית השונה מ-ASD. לפתח זה יש תפקיד חשוב בוויסות זרימת הדם בחיים העובריים בזמן גדילת התינוק ברחם. הוא נסגר לאחר הלידה בכ- 70-75% מאוכלוסיית התינוקות, ונותר פתוח אצל שאר האוכלוסייה. עצם השארות ה-PFO פתוח לאחר הלידה הינה לרוב חסרת כל משמעות, ואינה גורמת למעבר דם בכמות גדולה מצד אחד של הלב לצדו השני. הסיבוך העיקרי של מצב זה הינו מעבר של קריש דם מצד ימין של הלב לצדו השמאלי דרך ה-PFO, אשר יכול לגרום לאוטם מוחי (“שבץ מוח”) או אוטם באיברים אחרים. ברוב המוחלט של המקרים, המום מתגלה רק לאחר אירוע שכזה, שכן עצם הימצאותו הינה כאמור חסרת משמעות לגוף האדם. PFO לעתים גם מתגלה בצוללנים אשר עולים מהר מדי לגובה פני המים או עולים לגבהים לאחר צלילה (למשל בטיסה). במקרים אלו בועיות החנקן משתחררות לזרם הדם ויכולות לעבר דרכו ולהגיע אל המוח.

כמו בכל מום לבבי, ההחלטה על הצורך וסוג הטיפול במטופלים עם PFO נעשית בשיתוף פעולה מלא עם המטופל ומשפחתו. המעקב מתבצע בעזרת אקו לב רגיל וכן אקו לב דרך הוושט. במקרה ומוחלט על סגירת הפגם, הפעולה מתבצעת בחדר הצנתורים, ובמהלכה מוכנס התקן ייעודי אשר סוגר את הפגם ובכך חוסך את הצורך בניתוח ומקטין מאד את הסיכוי לאירוע מוחי נוסף.

להמשך: מומי לב במחיצה הבין-חדרית