כריתת ריאה מלאה או חלקית

הסיבות המרכזיות שבעטיין נאלצים רופאים לבצע כריתה מלאה של ריאה (הליך המכונה pneumectomy או pneumonectomy) או חלקים משמעותיים בה (הליך המכונה wedge resection או segmentectomy) הן: פגיעה מהותית בריאה כתוצאה ממחלה זיהומית או חבלה חמורה (למשל פגיעה פיזית מירי), הימצאות גידול סרטני ממאיר בשלב שבו הסרת הריאה או חלקה אפקטיבית להצלת חיי החולה והימצאותן של גרורות סרטניות, שהגיעו אל הריאות מאיברים אחרים בגוף. רוב ניתוחי הכריתה המבוצעים בישראל קשורים בעיקר לשתי הסיבות האחרונות, דהיינו גידולים סרטניים או גרורות סרטניות המחייבים כריתה של חלק ניכר מהריאה או את כולה. כריתת הריאה מורידה את יכולת הנשימה בכ-50% אולם עדיין אין בכך כדי למנוע תפקוד רגיל במגבלות החדשות שנוצרות.

ההליכים לקראת הניתוח

לאחר ביצוע כל הבדיקות ההכרחיות ולאחר שהרופאים השתכנעו כי הדרך היחידה לטפל במצב היא באמצעות ניתוח, יעבור החולה סדרת פעולות שיכינו אותו לביצוע הניתוח. ראוי לציין כי כריתה ניכרת או מלאה של הריאה היא ניתוח פחות שכיח של הריאה ובמקרים רבים, בכפוף לגודלו ומיקומו של הגידול ומצבו של החולה, הרופאים ינסו להסתפק בכריתה של אונה בודדת בלבד (lobectomy) או חלק ממנה, ניתוח שאינו מחייב בהכרח פתיחה של בית החזה ולעתים ניתן לבצעו בשיטת ניתוח אחרת כמו טורקוסקופיה.

כמו בכל ניתוח, לקראת הניתוח החולה עובר הדרכה מסודרת בה יוסברו לחולה הסיכונים והסיבוכים האפשריים, פרטי מהלך הניתוח ושלביו, והטיפולים ההמשכיים הצפויים לו לאחר הניתוח. עם סיום שלב זה יוכן החולה לניתוח בפועל, כאשר במקרים רבים יומלץ על החדרת צנתר אפידוראלי שיסייע בהקלה על הכאבים הצפויים ב-24 השעות שאחרי הניתוח. הניתוח עצמו מבוצע, כמובן, בהרדמה מלאה והוא נחשב לניתוח "גדול" ומורכב בכל קנה מידה רפואי.

הפרוצדורה הכירורגית לכריתת הריאה

במהלך הניתוח, המנתח יבצע חתך רוחבי בין הצלעות (בדרך כלל צלעות 5 ו-6), חיתוך בשרירי הצלעות ופתיחת מעטפת הריאות. לאחר ביצוע החיתוך והפרדת הצלעות, יבצע המנתח סריקה של חלל החזה לזיהוי מיקום הגידול וגודלו הפיזי. בשלב הבא, המנתח יבצע קשירה של עורק הריאה הראשי, המגיע מהלב, ושל שני ורידי הריאה, המזרימים את הדם המחומצן אל הגוף. לאחר מכן המנתח יחתוך את העורק ושני הוורידים וינתק את הריאה ממערכת הדם של החולה. בנוסף לחסימת כלי הדם, יחסום הרופא גם את סמפונות האוויר המובילים אל קנה הנשימה של החולה וינתק את הריאה המיועדת להסרה גם ממערכת הנשימה. בסיום שלב זה הריאה למעשה כבר איננה חלק מגופו של החולה וניתן להוציא אותה אל מחוץ לגוף.

סיום הניתוח והעברה להתאוששות

עם סיום כריתת הריאה, תבוצע תפירה וסגירה של הגדם הנותר ויחוברו נקז או שניים לניקוז דימומים אפשריים או נוזלים מחלל החז. הנקזים יושארו במקומם למשך יומיים-שלושה נוספים עד להפחתה ניכרת בהפרשות ווידוא כי אין דליפת אוויר מהריאה הנותרת. לאחר סגירת גוף החולה, יחלו הרופאים בהשבת יכולת הנשימה העצמונית שלו, לעתים, בשלבים הראשונים, בעזרת מכשיר הנשמה ולאחר מכן ללא המכונה. עם השבת יכולת הנשימה, המנותח יועבר לחדר התאוששות עד לחזרה מלאה להכרה, ואז יועבר למחלקה הרגילה, לצורך אשפוז של כשבוע עד עשרה ימים. עם סיום האשפוז מצפים לחולה בין שמונה לעשרה שבועות של החלמה, בהם ישוב אט אט לתפקוד רגיל, ויטופל במידת הצורך בתרופות אנטיביוטיות למניעת זיהומים, תוך שילוב של שגרת פעילות גופנית הדרגתית שתוגדר על ידי פיזיותרפיסט/ית מוסמך עד להחלמה מלאה.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.