טיפול שמרני בבעיות מסתמים: בדיקות ומעקב

מעקב סדיר

לעתים, נתגלה בבדיקה אקראית "ממצא מסתמי" שאין לו כרגע כל משמעות קלינית. למשל: אשה בשנות ה-20 לחייה, שבבדיקה שגרתית גילתה שהיא סובלת מצניחה מוּלדת של המסתם המיטראלי (MVP).

זה נשמע דרמטי, אבל בייעוץ אצל קרדיולוג היא גילתה שלמרות השם המפחיד, המסתם שלה כמעט תקין לחלוטין (העלים שמרכיבים אותו קצת יותר גדולים ומוארכים מאשר אצל מטופל ללא התסמונת) ואין לה בכלל דליפה מהמסתם (היינו: הוא נסגר היטב וכשורה).

למעשה, אין עליה כל הגבלה, היא אינה נמצאת בסיכון יתר והיא חופשיה לחיות חיים נורמליים לחלוטין. עם זאת, הקרדיולוג ירצה לראות אותה לצורך מעקב מדי כמה זמן (למשל: כל שנתיים) ויבקש שהיא תבצע בדיקת אקו לפני כל מפגש, כדי לעקוב אחר מצב המסתמים שלה.

טיפול שמרני

מחלות מסתמים הן בעיות מכאניות – וזהו גם הפתרון בעבורן (קרי: ניתוח) כאשר הן בשלבים מתקדמים. עם זאת, טיפול שמרני (תרופתי, בלתי פולשני) מסייע בדרך כלל להקלת הסימפטומים שנובעים מהבעיה, עד שעולה הצורך לביצוע ניתוח לפי התוויות ברורות הקיימות בכל בעיה מסתמית על פי ההנחיות המקצועיות (Practice Guidelines). כאשר הקרדיולוג יחליט, על סמך סימפטומים ו/או בדיקת האקו כי סכנת הניתוח נמוכה מהתועלת בו – הוא יפנה את החולה לניתוח.

להמשך: טיפול פולשני בבעיות מסתמים: ניתוח וצנתור