טיפול בסטנט במפרצות באורטה בחזה ובבטן

רקע

אחד מהביטויים של טרשת עורקים הוא הרחבה של עורקים בשל הפרעה גנטית של חולשת דופן העורקים. יחד עם גורמי סיכון נוספים כמו עישון ויתר לחץ דם, הדבר עלול להוביל להרחבת האורטה. המקומות השכיחים להופעת התרחבות כזו הינם האורטה הבטנית ואורטת החזה, קרי מפרצות באבי העורקים בבטן ובחזה. הרחבת העורק יכולה להביא לקרע מסכן חיים. גילוי מוקדם וטיפול מקדים הם מצילי חיים.

אבחון

לאחר גילוי המפרצת מומלץ לעבור הדמיה עם CTA (בדיקת CT עם הזרקת חומר ניגוד) כדי לקבוע ולתכנן המשך טיפול. במידה והמקרה מתאים לטיפול אנדו-וסקולרי, יוזמן סטנט גרפט במידות המתאימות בהתאם לממצאי ה-CTA. לאחר הערכה של מצב החולה מבחינה קרדיאלית ומבחינת מחלותיו הנלוות, מכינים אותו לקראת הפעולה.

הרחבת אבי העורקים מעל קוטר של 6 ס"מ בחזה ומעל 5 ס"מ בבטן מגדילה משמעותית את הסבירות לקרע, ולכן מחייבת טיפול. היום 70-80% מהמקרים מטופלים בגישה אנדו וסקולרית בסטנט גרפט (STENT GRAFT). בפעולה זו מחליפים את אבי העורקים מבפנים באמצעות הסטנט, באופן שמבטל את הצורך בניתוח לפתיחת בטן או חזה (המחייב התאוששות ארוכה).

מהלך הטיפול

הטיפול מתבצע בחדר הניתוח באמצעות פתיחת מפשעות לצורך גישה ישירה לעורקים במפשעה. הפעולה יכולה להתבצע בהרדמה אזורית או כללית. משך הפעולה כ-3-4 שעות בממוצע, כשלאחריה המטופל מועבר להשגחה בטיפול נמרץ.

התאוששות

על פי רוב, למחרת הפעולה יועבר החולה למחלקה, כשהוא מסוגל לרדת מהמיטה ולתפקד באופן עמצאי. משך האשפוז הינו 4-3 ימים בממוצע, ולאחר מכן יש חזרה הדרגתית לפעילות רגילה.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.