הערכות לניתוח אבי העורקים, הרדמה, החלמה ושיקום

האם קיימים סיכונים בניתוח?

ככל פעולה כירורגית פולשנית, גם ניתוח מעקפים איננו חף מסיכונים ומסיבוכים, שחשוב מאוד להיות מודעים אליהם, טרם קבלת ההחלטה על ביצוע ניתוח. כדי להפחית אותם ככל הניתן, חשוב שתיתן לרופא המנתח ולרופא המרדים את מקסימום האינפורמציה הרפואית והאישי עלייך – כך שהם יידעו להתאים לך את הטיפול המיטבי ולשים לב במיוחד לנקודות רגישות ובעייתיות. ניתוח שאינו ניתוח דחוף נחשב לפרוצדורה בטוחה באופן יחסי, ששיעורי התמותה ממנה נמוכים (כ 1%), כמו גם הסיבוכים האחרים והחזרה לשגרה לאחר מכן תהיה מלאה. אנשים שתפקוד החדר השמאלי של לבם נמוך; כאלו שעברו התקף לב שפגע בשריר הלב שלהם; מטופלים שסובלים מבעיות במערכת הלב וכלי הדם; וכאלו שסובלים ממחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) נחשבים לבעלי סיכון ניתוחי גבוה יותר. סיכוני ההרדמה גם הם נמוכים בד"כ.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח מעקפים מתבצע בהרדמה מלאה. משמעות הדברים: במשך כל זמן הניתוח המטופל איננו חש כאב, ומרדים מומחה מנטר את מצבו הגופני בכל רגע ורגע, כדי לוודא שהוא ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים, והוא אינו חש דבר ממהלך הניתוח. ההרדמה ניתנת לרוב באמצעות זריקה, שמוחדרת אל שקית העירוי של המטופל. כמה עשרות שניות לאחריה חווים המטופלים תחושה של ערפול הכרה, ולאחר מכן הם שוקעים בשינה. לאחר שמסתיים החלק הכירורגי של הניתוח, מעיר המרדים את המטופל, באמצעות הפסקת מתן חומרי האילחוש. אחרי ההתעוררות מועבר המנותח אל מחלקת ההתאוששות כדי לוודא התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

מה חשוב לדעת לפני

לקראת הניתוח יש לבצע בדיקות דם, כולל ספירת דם, כימיה, אלקטרוליטים, תפקודי כבד ותפקודי קרישה. נוסף על כך יש לבצע א.ק.ג. וצילום חזה ולהביא את כל הדמיות הלב שעברת (הצינתור האבחוני / הצינתור הווירטואלי, Cardiac CT, אקו-לב במאמץ וכד'). חשוב להכין מסמכים רפואיים, ולשתף את הרופא המנתח והרופא המרדים בכל ההיסטוריה הרפואית שלך. חשוב במיוחד לספר על ניתוחים ואשפוזים בעבר, מחלות כרוניות שלקית בהן, תרופות מרשם שאתה נוטל, תוספי תזונה שאתה לוקח ואלרגיות שאתה סובל מהן. מטופלים הסובלים ממחלות נלוות נדרשים לייעוץ של רופא מומחה בתחום (כמו רופא פנימאי טרם הניתוח). שבוע לפני הניתוח ובהתאם להמלצת המנתח, יש להפסיק נטילת נוגדי קרישה כמו קומדין). חשוב מאוד להתייעץ עם רופא המשפחה או המנתח לגבי צורך בתחליפים. ביום הניתוח עצמו יש להיות בצום מוחלט, כולל מים, החל מ-6 שעות לפני תחילתו. טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי, ומומלץ להימנע ומעישון. במידה ויש למטופל שערות באיזור הניתוח – הן יגולחו על ידי איש צוות של בית החולים. מומלץ להתקלח לאחר מכן. ממשל פני הניתוח מחובר המטופל לאינפוזיה, ואליה יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה, שתסייע לו להפחית תחושות של חרדה.

החלמה ושיקום מניתוח אבי העורקים

לאחר השהייה בטיפול נמרץ, מועבר המטופל אל המחלקה לניתוחי לב, שם ימשיכו אנשי הצוות הרפואי והסיעודי לטפל בו , להשגיח עליו, לנטר את לבו כל הזמן באמצעות א.ק.ג. שיחובר לגופו. מספר שעות לאחר מכן מסייעים לו לרדת מהמיטה ולשבת בכורסה. 85% מהמנותחים, על פי הספרות, חווים הטבה משמעותית ושיפור באיכות חייהם בהשוואה למצבם שלפני הניתוח. חרף זאת, חשוב לקחת בחשבון שההחלמה מהניתוח היא תהליך הדרגתי וממושך, שאורך כ-3-4 חודשים. בימים הראשונים שלאחר השחרור מרגישים מרבית המטופלים חלשים, בעקבות הטראומה הניתוחית. מומלץ להגביר את קצב ועומס הפעולות בהדרגה: להתחיל עם ביצוע משימות קלות ללא מאמץ פיסי, ולהגביר את הקצב בהדרגה, על פי התחושה. כשבועיים לאחר הניתוח מוזמן המטופל לביקורת אצל המנתח מקבוצת  קרדיוהיל. חשוב לספר לו על התחושות, על בעיות רפואיות חדשות שצצו, ועל ההרגשה הכללית. אם חום גופו של המטופל עולה על 38 מעלות, אם הוא חש כאבים בחזה או אם הוא סובל מסימפטומים מדאיגים ופתאומיים אחרים – חשוב לדווח על כך מייד וללא דיחוי לרופא המנתח או לאחות התורנית.מומלץ שלא  להרים משאות כבדים או לבצע פעילות פיסית מאומצת ב-6-8 השבועות הראשונים שאחרי הניתוח. אם מופיעות תשישות או סחרחורת בתקופה זו, מומלץ גם שלא לנהוג עד שתחושות אלו יחלפו. בדרך כלל מומלצת מנוחה וחופשת מחלה למשך כחודשיים. הצטרפות לתוכנית שיקום לחולי לב עשויה, על פי המחקרים, להאריך את חייהם של מי שעברו  ניתוח אבי העורקים, ולשפר אותם. השיקום ניתן בתחילה בבתי מלון או במרכזים ייעודיים ולאחר מכן במרפאות בקהילה או בבתי חולים. הוא מומלץ מאוד, וכולל חינוך והדרכה לתזונה נכונה; תוכנית אימונים המותאמת אישית; ותוכנית טיפול ומעקב פרטנית.

משך הניתוח והאשפוז

משך הניתוח מאוד אינדיוידואלי, תלוי בסוג הניתוח ומצבו של החולה ויכול לנוע בין שלוש שעות עד 6 שעות כולל זמן ההרדמה. גם משך האשפוז משתנה ויכול לנוע בין 5 ימים ועד לטווח ארוך יותר, כשגם הוא תלוי בסוג הניתוח ובמצבו הכללי של החולה.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.