החלפת המסתם האאורטלי במסתם ללא תפרים

המסתם האאורטלי נמצא במוצא חדר שמאל של הלב ותפקידו להעביר דם מהחדר השמאלי לאבי העורקים ומשם לכל הגוף בזמן התכווצות הלב (סיסטולה), ולמנוע חזרה של הדם לתוך החדר בזמן הרפית הלב (דיאסטולה). מחלות של המסתם האאורטלי (היצרות ו/או אי ספיקה) הן ממחלות המסתמים השכיחות ביותר בעולם המערבי.

עם השנים המסתם עלול להסתייד ולגרום להיצרות במוצא חדר שמאל. ההיצרות יוצרת עומס על חדר שמאל ועקב כך לפגיעה במבנה ובתפקוד שלו. כשההיצרות קשה, כלומר מפל הלחצים בין חדר שמאל לאבי העורקים (המפל מעל המסתם) גבוה ושטח המסתם דרכו זורם הדם קטן, יש צורך להחליף את המסתם. במקרים רבים חולים עם בעיה זאת הם מבוגרים, שבנוסף להיצרות הקשה של המסתם סובלים גם ממחלות רקע שונות. לעתים הם כבר עברו ניתוחים שונים, ביניהם ניתוחי לב, ולכן הסיכון הניתוחי עלול להיות גבוה. מסיבות אלה, במקרים רבים, רופאים נמנעים מלשלוח מטופלים מבוגרים לניתוח החלפת מסתם – מה שפוגע קשות באיכות חייהם ואף עלול לקצרם באופן משמעותי.

בשנים האחרונות התפתחו מצד אחד טכניקות כירורגיות שונות, ששיפרו את תוצאות הניתוח, ומצד שני טכנולוגיות רפואיות חדשות, שמאפשרות לרופאים לבצע את הניתוח בצורה יעילה ומהירה יותר. אחת הטכנולוגיות שנכנסה לשימוש לאחרונה היא מסתם אאורטלי מלאכותי ביולוגי ללא תפרים (Sutureless aortic valve replacement). טכנולוגיה זאת מאפשרת, במקרי הצורך, להשתיל את המסתם גם דרך חתכים שונים עד כדי זעירים עם פחות סיבוכים וגם בצורה מהירה יותר, תוך קיצור זמן החיבור למשאבת לב-ריאה וחסימת אבי העורקים, מבלי להתפשר על איכות הניתוח. לעתים, בזכות הטכנולוגיה פורצת הדרך הזו, ניתן אף להימנע מהפתיחה המסורתית של עצם הסטרנום ולבצע פתיחה קטנה באזור עצם הבריח או פתיחה קטנה יותר במרכז בית החזה.

חולים המתאימים להשתלת המסתם החדשני ללא תפרים, הנם חולים המועמדים להחלפה של המסתם האאורטלי הטבעי שלהם בשל מחלה מתקדמת של המסתם (היצרות או אי ספיקה של המסתם). מדובר על פריצת דרך משמעותית בתחום ניתוחי הלב בכלל וניתוחי המסתמים בפרט, המאפשרת ניתוח מהיר ובטוח גם לקבוצת חולים קשה במיוחד.

לפרטים נוספים ולתיאום ייעוץ או ניתוח פרטי יש למלא את הטופס ליצירת קשר.