בדיקת אקו לב עובר

כמעט אחד מכל מאה תינוקות נולדים עם בעיה בלב. לאור זאת, מובנת הדאגה של הורים ביחס לנושא זה והחשיבות של אבחון בעיות לב בשלב מוקדם – עוד לפני לידת התינוק. ידיעה מוקדמת של בעיה בלב העובר מאפשרת לרופא להתאים תוכנית עבור התינוק שלכם, מיד לאחר לידתו, ומאפשרת להציל את חייו וליצור עבורו עתיד בריא יותר.

אבחון בעיות בלב בשלב העוברי מבוצע באמצעות בדיקה הקרויה "אקו-קרדיוגרף לב עובר", או בקיצור "אקו לב עובר”. הבדיקה מבוצעת על ידי ד"ר שגיא אסא, מומחה בתחומים של מחלות לב מולדות, אקו-קרדיוגרפיה בעובר וצנתור לב לילדים עם מומי לב מולדים, המשמש כמנהל הקרדיולוגיה ההתערבותית בצנתור ילדים וכמנהל מרפאת אקו-לב עובר במרכז הרפואי וולפסון.

אקו-קרדיוגרף לב עובר היא בדיקת אולטראסאונד טרום לידה המתבצעת החל מהשבוע ה-18 להריון. ההדמיה מבוצעת כדי להעריך את המבנה של הלב של הילד שטרם נולד. בשונה מסקירה גינקולוגית, המתמקדת בקיומם של "4 חדרי לב ומוצא כלי הדם הגדולים", בדיקת האקו לב עובר היא מקיפה ומפורטת יותר וכוללת אפיון קצב הלב, הפרעות קצב, גודל חללי הלב, מבנה שסתומי הלב, כלי הדם העורקיים היוצאים מן הלב ופיצולם וכלי הדם הוורידיים המנקזים ללב. כל זאת על מנת לבחון את מבנה הלב ממספר זוויות ונקודות מבט שונות.

הבדיקה מיועדת להורים שנולדו עם מומי לב מולדים, או שנולדו להם ילדים עם מומים כאלה. במצב זה הסיכון להמצאות מום לב מולד בתינוק גבוה יותר, עד פי 4. כמו כן, קיימת אינדיקציה לביצוע הבדיקה במקרים הבאים:

  • הריונות בסיכון גבוה
  • מצבים אימהיים כגון סוכרת סוג
  • הפרעות אוטואימוניות
  • חשיפה אימהית לתרופות מסוימות
  • מצבים גנטיים מסוימים
  • כאשר יש הורה או בן משפחה קרוב עם היסטוריה של מום בלב

מצב העובר שמצדיק בדיקה זו כולל לב לא תקין בסקירה גינקולוגית, הפרעות קצב לב, הידרופס בעובר, קריוטיפ לא תקין, פגמים של קו האמצע ועוד כמה חריגות.

לפרטים נוספים, לתיאום התייעצות ולהזמנת בדיקת אקו לב עובר יש למלא את הטופס ליצירת קשר.